Dlaczego tanie opony mogą być w końcu drogie

opony letnie

Wybierając opony do swojego pojazdu na podstawie ceny, zamiast zwracać uwagę na osiągi i bezpieczeństwo, możesz narażać swoje życie. Rzecz w oponach samochodowych polega na tym, że zapewniają one duże bezpieczeństwo Twojemu pojazdowi, zwiększając osiągi. W sklepach z oponami dostępnych jest wiele różnych opcji opon. Masz szeroką gamę producentów i są różne opony do różnych pojazdów, a także różne opony na różne pory roku.

Musisz zakupić oponę o prawidłowym rozmiarze, który jest określony dla Twojego pojazdu. Po sprawdzeniu, jakiego wymiaru potrzebujesz, będziesz musiał wiedzieć, w jakim sezonie będziesz jeździć. Jeśli napotkasz jakiekolwiek warunki opony zimowe, będziesz musiał mieć opony homologowane na zimę; jeśli nie, to możesz sobie poradzić z oponami letnimi. Opony letnie to opony, z którymi będzie sprzedawana większość pojazdów. Wbrew nazwie są to opony, które powinny być używane we wszystkich porach roku, w których panuje ciepła pogoda (>0°C). W Europie określa się je mianem opon letnich, co ułatwia zorientowanie się, gdzie i kiedy będą używane.

Jeśli zmagasz się z warunkami zimowymi, musisz uzupełnić swoje opony letnie o komplet opon zimowych, które należy zakładać, gdy temperatura spadnie poniżej 45 stopni Celsjusza. Musisz mieć je w swoim pojeździe, zanim nadejdzie zimowa pogoda, ponieważ jazda po śniegu i lodzie z oponami letnimi jest niebezpieczna. Aby tego uniknąć, będziesz musiał dokonać terminowej zmiany. Lepiej być kilka tygodni wcześniej niż dzień za późno z wymianą opon.

Problem z tanimi oponami polega na tym, że mają gorsze właściwości bezpieczeństwa i wydajności. Ich droga hamowania może być dłuższa, co zwiększa ryzyko wypadku. Ich przyczepność na mokrej nawierzchni jest gorsza, a ich zdolność do zapobiegania akwaplanacji jest mniejsza, co czyni je bardziej niebezpiecznymi podczas jazdy na mokrej nawierzchni. Zużycie jest również większe ze względu na wyższe opory toczenia. Przyczynia się to również do wyższych kosztów paliwa dla samochodu z silnikiem spalinowym, a dla pojazdu elektrycznego będzie skutkowało krótszym zasięgiem jazdy przy każdym ładowaniu i wyższymi kosztami ładowania.

Kombinacja używania opon, które zarówno szybciej się zużywają, jak i powodują większe zużycie paliwa przez pojazd, jest złą kombinacją, która będzie skutkować mniej ekonomicznym wyborem jazdy. Z biegiem czasu może stać się droższy, gdy prowadzisz swój pojazd. Następnie masz efekty wtórne w postaci niższego bezpieczeństwa i wyższej emisji dwutlenku węgla. Chcesz tego uniknąć, jeśli miałeś kłopoty z zakupem samochodu elektrycznego ze względu na jego mniejszy wpływ na środowisko. Dlatego zawsze ważne jest, aby kupować opony premium i zwracać uwagę na osiągi i bezpieczeństwo przed skupieniem się na cenie opon.

Więcej informacji o oponach premium, na które możesz liczyć, znajdziesz na: https://www.nokiantyres.pl/

Scroll to Top